SUFITY NAPINANE
Co to są sufity napinane?
Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego. Metoda ta jest jedną z najstarszych technik w kategorii aranżacji wnętrz. Wieszanie tkaniny pod sufitem było popularne w wielu krajach na przestrzeni wieków. Starożytni Rzymianie używali jedwabiu, Egipcjanie – lnu, natomiast Ormianie preferowali bawełnę. Idealnie równa powierzchnia została osiągnięta przez powieszenie mokrej tkaniny, która zmniejszyła swoją objętość i rozciągała się w procesie wysychania.
Z czasem sufit napinany stał się deficytem, by powrócić w XX wieku. Obecnie ten rodzaj sufitu podwieszanego wykonuje się z tkaniny PCV. Montuje się go na specjalnych płytach przymocowanych do ścian. Istnieje wiele wzorów, które można dopasować do konkretnej aranżacji wnętrza. Najpopularniejsze sufity podwieszane tego typu to:
Sufit napinany 3D – na płótnie drukowany jest trójwymiarowy obraz, który tworzy złudzenie głębi. Najczęściej spotykane wzory to obrazy wody, kosmosu czy nieba. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne i pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Sufit napinany lustrzany – błyszcząca powierzchnia materiału odbija światło jak lustro. Takie sufity podwieszane mogą mieć dowolny kolor. Najczęściej stosowany jest w luksusowych, królewskich wnętrzach.
Sufit napinany matowy – wykonany z tkaniny, która nie odbija światła. Chociaż istnieje wiele dostępnych kolorów, najpopularniejszy jest biały, ponieważ pasuje do większości aranżacji wnętrz.
Dlaczego warto wybrać sufit napinany?
Sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie dla każdego miejsca, które wymaga ukrycia niedoskonałości i zniszczonej powierzchni. Nieestetyczne wykończenie, zewnętrzne rury – można je łatwo zakryć tkaniną. Metoda ta sprowadza sufit na niższy poziom – dlatego nie może być stosowana w pomieszczeniach z niskim sufitem. Doskonale sprawdzają się w tradycyjnych kamienicach i wszelkich innych pomieszczeniach z wysokim sufitem.
Montaż sufitów napinanych
Sufit napinany – jak się go montuje?
Sufity napinane nie wymagają przygotowania głównego stropu. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nic (np. kurz czy tynk) z niego nie spadło. Ściany, na których będą montowane płyty, trzeba wygładzić. Na czas montażu meble mogą pozostać w środku. Pomieszczenie powinno być ogrzane. Minimalna temperatura to 18°C, natomiast 40°C jest najbardziej optymalna. Jeśli jest to sufit z PCV, to przed rozciągnięciem materiał trzeba rozgrzać do 60-70°C. Sufit z tkaniny nie wymaga ocieplenia.
Zanim konstrukcja zostanie zainstalowana, tkanina jest przymocowana do narożników konstrukcji za pomocą specjalnych łączników. Sufit jest ocieplany i mocowany do płyt zamontowanych na ścianach. Ciepło powoduje, że tkanina kurczy się i rozciąga, tworząc gładką i równą powierzchnię. Ostatnim etapem jest ukrycie szczelin między deskami a ścianami.
Napinany sufit – zalety
Sufit podwieszany wykonany z tkaniny jest bardzo szybki w montażu, co jest głównym atutem tego rozwiązania. Inne zalety sufitów napinanych to:
Trwałość – sufity napinane są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu jest to jedna z najtrwalszych konstrukcji. Mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat – producenci oferują zwykle 10-letnią gwarancję.
Idealne wykończenie – sufit napinany tworzy idealnie równą powierzchnię. Nie jest to możliwe w przypadku tradycyjnych wykończeń. Producenci oferują szeroką gamę wzorów, które można również dostosować do indywidualnych potrzeb. Można wybrać jednolitą powierzchnię lub wydruk 3D z wybranym wzorem. Jeśli nie zależy nam na gładkim wykończeniu, możemy wybrać sufit tkaninowy ukształtowany w dowolnej formie.
Odporność – tkaniny stosowane w sufitach napinanych są odporne na wilgoć, ogień i kurz. Przy dobrym montażu sufit podwieszany tego typu jest wodoodporny, dlatego tkanina nie przepuści niczego w przypadku przecieku z górnego poziomu. Jak twierdzi wielu producentów, w zależności od konstrukcji, sufit napinany jest w stanie zatrzymać nawet 100 litrów wody. Tkaniny stosowane w takich konstrukcjach są ognioodporne.
Izolacja akustyczna – sufit podwieszany wykonany z perforowanej membrany jest w stanie pochłonąć hałas z pomieszczenia. Jest to szczególnie przydatne w dużych salach wykładowych, a także w prywatnych mieszkaniach – zwłaszcza w sypialniach.
Łatwość czyszczenia – po zainstalowaniu, sufit napinany nie wymaga specjalnej uwagi. Można je odkurzać, a cała konstrukcja pozwala na zdjęcie go, np. w celu wyczyszczenia znajdujących się nad nim instalacji rurowych.
Ponadto są one ognioodporne i wodoodporne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Do tego, aby były czyste wystarczy woda z detergentem. Warto również dodać, że ze względu na swoją gładką powierzchnię nazywane są „taflą lodu”. Zaletą jednak nie będzie koszt montażu sufitów napinanych, który jest wyższy od ich podwieszanych odpowiedników.
Napinany sufit – wady
Oprócz zalet, każdy sufit podwieszany wykonany z tkaniny ma również swoje słabe strony. Należy wziąć je pod uwagę, aby mieć świadomość ograniczeń związanych z tą metodą.
Problem z doborem rozmiaru – pomimo tego, że sufity napinane są dość uniwersalne, nie nadają się do każdego rodzaju pomieszczenia. Sufit tkaninowy może być trudny do równomiernego dopasowania w pomieszczeniach o nietypowym kształcie lub gdy ściany posiadają wiele wnęk i zagłębień. Wprawdzie płyty można dostosować do takich warunków, ale może to być dość kosztowne. Kolejnym problemem jest fakt, że maksymalny rozmiar tkaniny to 5 metrów. Większe powierzchnie wymagają użycia dwóch osobnych tkanin, które nie tworzą idealnie równej powierzchni.
Opcje oświetleniowe – moc lamp używanych do sufitu napinanego nie może być większa niż 40 W. Muszą być one również zabezpieczone przed nagrzewaniem – wysoka temperatura mogłaby spowodować odbarwienie tkaniny.
Wysoka cena – całkowita cena zależy oczywiście od wielkości, wybranego materiału i złożoności pomieszczenia, jednak sufit podwieszany tego typu na ogół jest dość kosztowny. Koszty rosną wraz z dostosowywaniem projektu do potrzeb klienta, konkretnym projektem nadruku i dopasowaniem konstrukcji do nietypowych pomieszczeń.
Sufit napinany może być lepszym pomysłem niż płyta gipsowa. Jego montaż jest znacznie szybszy, wymaga mniej materiałów i mniej pracy. W przeciwieństwie do sufitów gipsowo-kartonowych, rozwiązania z wykorzystaniem tkaniny wymagają zatrudnienia ekipy specjalistów. Tkanina jest łatwa do uszkodzenia podczas montażu.
Sufit napinany – cena
Cena sufitu podwieszanego tego typu zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest powierzchnia pomieszczenia. Kolejną ważną kwestią jest nietypowy kształt pomieszczenia, wszelkie wnęki czy nisze – wszystkie tego typu utrudnienia przyczyniają się do wzrostu ceny. Cenę kształtują także niestandardowe rozwiązania – zastosowany materiał (PCV lub poliester), wybrany wzór, niestandardowy nadruk. Istotne jest również oświetlenie – można wybrać listwę LED lub tradycyjną lampę, dopasowaną specjalnie do przeznaczenia takiego sufitu.
Wszystkie wymienione aspekty powodują, że cena takiego projektu jest kwestią dość indywidualną. Producenci zazwyczaj oferują cenę podstawową, jednak wszystkie indywidualne dodatki podnoszą cenę.
Realizujemy inwestycje na terenie: Poznania, Leszna, Lubonia, Skórzewa oraz wszelkich okolic w promieniu 150km od stolicy Wielkopolski.
Zapraszamy do naszej wyceny.